Kabinet ilustrace - fotografie

Ilustrace, grafika, fotografie a design jsou přirozeným prostředím krásy. Ilustrátorka Dagmar Skokanová a fotograf Jakub Skokan se rozhodli vytvořit si ve svém domovském městě koncentrát toho nejcennějšího, co je v jejich pracovním životě obklopuje a inspiruje, a to je dílo jejich přátel. Pod křížovou klenbou gotického domu Staré Pekárny vznikl do posledního detailu site-specific prostor, Kabinet ilustrace a fotografie.

Mobiliář, který navrhlo architektonické studio ORA, prostor dotváří i reprezentuje – všechny objekty spojuje tvarosloví odvozené ze stropní klenby. Ta se promítá i do svítidla od studia Dechem. Stůl nepravidelného pětiúhelníku zrcadlící klenbu je srdcem prostoru. Lunetu vyplňuje kruh z perforovaného plechu, který se přelévá do podlahy. Je to objekt sám o sobě, ale také instantní výstavní plocha pro grafiky, fotografie a kabinetky. Jednoduché oblé plechy na ocelovém žebříku nesou knihy drobných nakladatelů, autorské tisky a designové objekty.

Atmosféru vlastního ateliéru otevírají Dagmar s Jakubem veřejnosti jako kurátoři drobných pop-upů, výstav a originálního gift shopu. Česko-slovenskou uměleckou a designovou scénu přenášejí do prostředí Znojma a vice versa. Leitmotivem prezentované tvorby je totiž Znojemsko. Grafika Michala Bačáka U Divišů na zahradě vypráví o malém klukovi, pozdějším vynálezci hromosvodu. Ilona Polanski navazuje na svou sérii Zahradníků grafikami Okurky rostliny a Okurky plodu–dítěte. Ilustrace Dagmar Skokanové představují vznešené znojemské dominanty i všední život města, potkáme na nich svaté i obyčejné lidi – třeba pána s kruhem, sokolníka, zloděje nebo stálici všech měst – paní s nákupem. Kraj okurek, vína, bohaté fauny a flóry, cyklostezek a historických pokladů hravě interpretuje konceptuální fotografický projekt Znojmo jinak od studia BoysPlayNice ( Jakub Skokan a Martin Tůma). Těšit se můžete na typografickou pointu Martina Kubáta o vidění, které nastává, je-li člověk Znojmem zcela opojen, nebo jeho trhák dětské hororové literatury o tom, co se děje před usnutím. Vázy Bandaska od studia Dechem jsou v Kabinetu k dostání v edici Znojmo. Gift shop "znojemských delikates" posouvá turistické upomínkové předměty na úroveň jedinečných autorských edicí, které jsou originální, humorné, důvtipné a krásné. Obrazy, které si zamilujete, si můžete odnést na tisku, kabinetce nebo aplikované na drobném předmětu praktického užití. Vaši cestovatelskou výbavu tak například doplní ponožky We are Ferdinand nebo plnící pero od značky Kayu, vyrobené ze dřeva vinné révy. 

A pokud jste tematikou Znojma přesyceni, věřte, že v nevelkém prostoru kabinetu objevíte další poklady současné designové, vizuální a knižní tvorby, která se nejen ve Znojmě jen tak nevidí! Kromě výběru nejkrásnějších českých knih malých nakladatelů (wo-men, TakeTakeTake, PositiF, Bylo nebylo, Jakost, Mazzel, Pipasik) obchod přináší také esenci tematicky zaměřených knih pražského Book Therapy. Současnou česko-slovenskou ilustrátorskou scénu v Kabinetu zastupují Michal Bačák, Ilona Polanski, Maria Makeeva, Jindřich Janíček, Dagmara Skokanová, Alica Kucharovič, Martin Kubát či Dana Lédl. Z fotografické je to například Michaela Karásek-Čejková, Jakub Skokan & Martin Tůma / BoysPlayNice nebo Ondřej Bouška & Jáchym Kliment / Singlepicture.

Zástupci českého designu v Kabinetu jsou Dechem, Nasstasia Aleinikava, Klára Šípková Jewellery, Knot-Knot, Retart a další.

Text: Vendula Tůmová

https://kabinet.works/