O nás v médiích: časopis Esence: Od gotiky po Brusel

13.05.2021

V samotném srdci Znojma, na Velké Mikulášské ulici, stojí nenápadný dům s klasicistní fasádou. Když vstoupíte dovnitř, postupně vám odhalí všechny své historické vrstvy, elegantně včleněné do pěti půvabných apartmánů. Vítejte ve Staré pekárně!

text: Tereza Finková

Jihomoravské Znojmo by určitě nemělo chybět na vašem seznamu míst, která musíte navštívit, až to situace dovolí. Majestátně se tyčí na skalním ostrohu nad řekou Dyjí a díky své bohaté historii má našlápnuto stát se nejen vinařským, ale také architektonickým a kulturním centrem. Věděli jste, že je to vedle Prahy jediné město v Česku, v němž jsou zastoupeny všechny architektonické styly, od románského až po kubismus? A právě tuto stránku města zosobňuje původně středověký dům, jehož majiteli jsou od roku 2015 manželé Valerie a David Kozelští. Protože do zchátralého domu chtěli opět vrátit lidi, rozhodli se v něm vybudovat apartmány ke krátkodobému i dlouhodobému pronájmu. "Rekonstrukce je pomalá, trvá dlouho, ale je to dobře, protože koncept se nám postupně rýsuje až v čase," říká Valerie Kozelská. "Manžel dům opravuje vlastníma rukama s pomocí skvělých řemeslníků, takže si vše sám osahává, rozkrývá historické vrstvy a poznává všechny detaily. Neničíme unikátnosti, naopak je necháváme vyniknout," dodává.

První dochované zápisy o domě v kronikách jsou z 12. a 13. století. Archeologové, kteří se pustili do detailního průzkumu, našli pod staletými vrstvami středověké základy. Jedna z nejcennějších částí vůbec je gotický dřevěný srub nacházející se ve dvoře, který v renesanci získal malovaný strop s florálními motivy. Působivá je pozdně gotická sklípková klenba v tzv. mázhausu, která nemá jen estetickou, ale také akustickou funkci. Všechny tyto prvky včetně gotických ostění oken se začnou letos v létě postupně restaurovat.

I přes to, že se v domě stále něco opravuje a buduje, se v něm už v roce 2016 mohli ubytovat první hosté. Jako pilotní apartmán byla otevřena Romantická komnata s klenutými stropy, po ní následoval Přírodní, Cihlový, Rohový a Trámový apartmán. Všech pět pokojů najdete v prvním patře domu a až na Romantickou komnatu mají všechny svou kuchyňku. "Zatím jsme si interiéry navrhovali sami. Dispozice řeší manžel, já se starám o mobiliář. Recykluji starý nábytek, který jsme sehnali od příbuzných nebo různě od lidí, kteří vyměňovali staré kusy za nové. Mým nejoblíbenějším kouskem je postel po mé babičce v Přírodním apartmánu. Je to velká manželská postel z masivu s nočními stolky zakomponovanými do čela postele. Jde o nádhernou ukázku bruselského stylu z konce 50. let, jen dostal nový bílý nátěr. Nedávno jsme zase odkoupili nábytek ze staré vesnické hospody včetně pivního pultu a dřevěných lavic s úložným prostorem. Některé už jsme začlenili do domu, jiné ještě čekají na využití," popisuje Valerie Kozelská.

Genius loci historického domu podtrhuje také stará pekárna ve dvoře s dochovanou pecí, v níž se po 350 let pekl chléb pro celé Znojmo. Vybudoval ji tu pravděpodobně tehdejší majitel domu Jakub Lebuš, který nechal v mázhausu udělat také onu unikátní sklípkovou klenbu. "Tradici pečení kváskového chleba bychom tu také chtěli obnovit. A protože nám ve Znojmě chybí kvalitní gastronomie, rádi bychom prostory v přízemí domu v budoucnu pronajali nějakému gastro nadšenci, který by tu zřídil obyčejné bistro - dvě tři kvalitní jídla, ryby, polévka. Byla by to přidaná hodnota pro naše hosty, ale i pro turisty, kteří kolem našeho domu proudí k chrámu sv. Mikuláše," prozrazuje plány do budoucna Valerie.

www.1starapekarna.cz, www.amazingplaces.cz